City Search

Stillwater, St. Johns Lodge No. 1


113 S. Main Street (third floor)
Stillwater, MN 55082
651-439-1985
1st & 3rd Mondays - if Monday is holiday then meet the following Tuesday, no July and August
7:30 PM
Officers:
Joseph S. Kivens
Steven D. Keister

Minneapolis, Cataract Lodge No. 2


5149 Bloomington Avenue South
Minneapolis, MN 55417
612-281-2184
2nd Tuesday, degree work on the 4th Tuesday -
7:30 PM
Officers:
Master David A. Ott
651-224-9197
Sr. Warden Scott F. Wood
612-360-1531
Jr. Warden Arun Natarajan
612-819-7547
Secretary Douglas J. Campbell
Grand Lodge office phone during normal business hours: 952-948-6700; Cell 612-281-2184
Donald J. Nolley
Kris W. Pich

St. Paul, St. Paul Lodge No. 3


1898 Iglehart Ave
St. Paul, MN 55104
651-646-1524
3rd Tues. -
6:30 PM
Officers:
Joseph S. Kivens
Gregory W. Guffey

St. Paul, Ancient Landmark Lodge No. 5


200 E Plato Blvd
St. Paul, MN 55107
651-222-2643
2nd Thurs (a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Joseph S. Kivens
Keith L. Donaldson

Savage, Minn. River Valley Lodge No. 6


4821 West 124th Street
Savage, MN 55378
952-455-1872
1st Tues -
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden James Wallin
651-274-0081
Jr. Warden Donald Moy
952-891-1930
Donald J. Nolley
Terrance M. Schaffer

Hastings, Dakota Lodge No. 7


2103 Vermillion Street
Hastings, MN 55033
651-437-9193
2 & 4 Thurs.(a) - (a) except June, July and August then 2nd Thursday only
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden & LEO Leonard C. Smith
651-480-1428
Secretary James R. Moore
952-892-6815
Joseph S. Kivens
Keith L. Donaldson

Red Wing, Red Wing Lodge No. 8


454 West 4th
Red Wing, MN 55066
651-388-2102
1st Monday (a) - (a) except July & Aug. (but 2nd Monday in September)
7:00 PM
Officers:
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

Faribault, Faribault Lodge No. 9


7 NW Third Street
Faribault, MN 55021
507-339-2747
2nd Wed.7:00 & 4th Saturdays -
9:00 AM
Officers:
Master Scott McCall
218-371-1040
Sr. Warden & LEO Jason T. La Voi
507-339-2747
Jr. Warden Sean Karn
507-339-0667
Secretary Douglas K. Remmey
507-334-5608
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

Mantorville, Kasson-Mantorville Lodge No. 11


11 Fifth Street West
Mantorville, MN 55955
507-634-7564
2nd Tues. & 4th Wed. b) - (b) except Wednesdays in November and December
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden James R. Randall
507-923-7875
Jr. Warden Ted C. Servis
507-951-5908
Secretary Robert A. Tracy
507-251-0299
Shawn R. Carrick
Kirk C. Kottschade

Mankato, Mankato Lodge No. 12


309 S. 2nd Street
Mankato, MN 56001
507-387-2665
2nd & 4th Tues.(a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Shawn R. Carrick
Nathan Smithson

Monticello, Monticello Lodge No. 16


152 West Broadway
Monticello, MN 55362
1 & 3 Tuesday (b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Phillip A. Johnson
612-558-9587
Jr. Warden Wesley B. Newman
320-493-9278
Secretary Arthur C. Anecki
763-682-6601
Donald J. Nolley
Michael A. Hilgert

Winona, Winona Lodge No. 18


255 Main Street
Winona, MN 55987
507-454-5986
1st Tues.(a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Master Tom Hill
507-429-0146
Sr. Warden Scott Banicki
507-452-2530
Jr. Warden David Mathis
715-495-4162
Secretary Clint More
651-307-3973
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Minneapolis, Minneapolis Lodge No. 19


2011 Dupont Avenue South
Minneapolis, MN 55405
612-353-5583
3rd Wed. -
7:00 PM
Officers:
Master Charles A. Bremer
612-353-5583
Sr. Warden John W. McMahon
612-353-5583
Jr. Warden Petrus J. Fakkeldij
612-353-5583
Secretary Kenneth P. Hill
612-353-5583
Donald J. Nolley
Christopher Wendover

Caledonia, Caledonia Lodge No. 20


202 South Kingston
Caledonia, MN 55921
3rd Thurs.(n) - (n) 3rd Thursday in June only, dark July and August
7:30 PM
Officers:
Master & LEO David Holstrom
507-495-4425
Sr. Warden Mark Schroeder
507-498-5399
Jr. Warden Berdell M. Meiners
507-495-3193
Secretary Tyler Engen
507-724-2341
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Rochester, Rochester Lodge No. 21


2002 SW 2nd Street
Rochester, MN 55901
507-282-1820
2 & 4 Mon. (b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Kirk P. Balderes
720-810-5409
Jr. Warden Kurt V. Walleser
507-226-2359
Secretary Paul R. Allen
507-289-5448
Shawn R. Carrick
Kirk C. Kottschade

Pleasant Grove, Pleasant Grove Lodge No. 22


Main Street & Sinclair
Pleasant Grove, MN 55976
1 & 3 Tues. (b) - (b) Except only 3rd Tues. June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Ryan M. Colligan
507-250-2730
Jr. Warden Victor L. Gammell
507-289-8676
Secretary Charles J. Weisbrod
507-282-0672
Shawn R. Carrick
Kirk C. Kottschade

St. Cloud, North Star Lodge No. 23


518 -1/2 St. Germain Street
St. Cloud, MN 56301
320-251-1014
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Andrew Harmer
320-309-9494
Sr. Warden Christopher T. Chopp
320-260-0414
Jr. Warden Justin Brown
320-533-0465
Secretary James V. Youngren
320-267-4398
Donald J. Nolley
Michael A. Hilgert

Chatfield, Meridian Lodge No. 25


218 1/2 S Main Street
Chatfield, MN 55923
1st Wed (a) - except dark during July & August until the 3rd Wednesday in September.
7:30 PM
Officers:
Master David B. Dudek
507-867-4095
Sr. Warden Alan D. Amundson
507-867-3615
Jr. Warden Thomas M. Muller
507-867-1447
Secretary Robert J. Coe, Jr.
507-421-2934
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Albert Lea, Western Star Lodge No. 26


147 North Broadway
Albert Lea, MN 56007
507-373-3154
2nd & 4th Thursday - Except June, July, August & Thanksgiving
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden John Winter
507-438-7777
Jr. Warden Roy C. Jones
507-440-8447
Secretary Dustin Garduno
507-473-5702
Shawn R. Carrick
Michael Donahue

Clearwater, Clearwater Lodge No. 28


205 Oak Street
Clearwater, MN 55320
1st & 3rd Saturdays - Except July & August
7:30 PM
Officers:
Master Carl R. Holm
612-308-6993
Sr. Warden Erik Hogenson
320-291-8498
Donald J. Nolley
Michael A. Hilgert

LaCrescent, Morning Star Lodge No. 29


336 Main Street
LaCrescent, MN 55947
507-895-2760
1 & 3 Tues.(a) - (a) except July and August
7:30 PM
Charles S. Brust
Roger Anderson

Anoka, Anoka Lodge No. 30


1908 3rd Ave South
Anoka, MN 55303
763-421-3357
1st Wed. -
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Anthony Heimer
763-807-4066
Jr. Warden Jeremy Hill
612-412-2649
Secretary Scott Franz
612-396-5401
Donald J. Nolley
Philip P. Carlson

Owatonna, Star in the East Lodge No. 33


311 South Oak Avenue
Owatonna, MN 55060
507-451-2716
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Steven W. Davis
507-764-1667
Sr. Warden Philip J. Paxton
507-676-0517
Jr. Warden Roger Ruehling
507-455-0702
Secretary Chuck Maeyaert
507-363-9649
Shawn R. Carrick
Michael Donahue

Cannon Falls, Oriental Lodge No. 34


104 N 4th Street
Cannon Falls, MN 55009
1 & 3 Wed.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

Preston, Preston Lodge No. 36


116 Main 2 SW
Preston, MN 55965
2nd & 4th Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master Tom Scheevel
507-272-9993
Sr. Warden Orvey Peterson
507-268-4399
Jr. Warden Jereme V. Suckow
507-273-4847
Secretary & LEO Dean Underbakke
507-743-8466
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Austin, Fidelity Lodge No. 39


303A North Main Street
Austin, MN 55912
507-433-2533
1 & 3 Tuesday (b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Neil G. Hanson
507-437-7292
Sr. Warden Brad W. Stout
507-440-2401
Jr. Warden John C. Fair
507-434-3415
Secretary Stephen E. Neiswanger
507-433-6911
Shawn R. Carrick
Michael Donahue

Lake City, Carnelian Lodge No. 40


104 1/2 S Lake Shore Drive
Lake City, MN 55041
651-345-3781
4th Tues -
7:30 PM
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

Glencoe, Hope Lodge No. 42


626 - 11th Street East
Glencoe, MN 55336
320-864-5851
2nd Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Donald J. Nolley
Jason Lang

Le Sueur, Union Lodge No. 45


128 North 5th
Le Sueur, MN 56058
507-665-6144 (secretary)
2nd Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
James S. McNeely, IV
Andrew R. Brennan

St. Charles, Evergreen Lodge No. 46


934 Whitewater Avenue
St. Charles, MN 55972
1st & 3rd Tues.(b-1) - (b) Except June, 1st Tuesday only; and July and August 3rd Tuesday only
8:00 PM
Officers:
Master & LEO Adam S. Pierce
507-990-9159
Sr. Warden Kerry L. Sackreiter
507-259-4026
Jr. Warden Doug Wirt
507-459-4371
Secretary Robert I. Schultz
507-932-8059
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Northfield, Social Lodge No. 48


113 South Linden Street
Northfield, MN 55057
507-645-5315
1st Monday - (g) Except September, dark
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Armando Zubia
507-581-9276
Secretary Richard DeBeau
612-418-1579
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

St. Charles, Rising Sun Lodge No. 49


934 Whitewater Avenue
St. Charles, MN 55972
507-932-3634
2nd Thurs.(*3) - (*3) 2nd Saturday in January only, 11:00 a.m. - dark July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Derek Frank
507-523-3486
Secretary Gerry R. Coulson
507-367-2539
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Cottage Grove, Accacia Lodge No. 51


11094 - 70th Street South
Cottage Grove, MN 45687
651-829-9887
Wednesdays, Week of the Full Moon -
7:30 PM
Officers:
Master Neil Clymer
651-248-2003
Sr. Warden Darin J. Murphy
612-259-7466
Jr. Warden Douglas Weisbrod
651-894-3229
Secretary Loren M. Murphy
651-332-4508
Joseph S. Kivens
Mark E. Dreyer

St. Peter, Nicollet Lodge No. 54


318 1/2 South Minnesota Avenue
St. Peter, MN 56082
507-931-4600
1 & 3 Tues.(a) - (a) except July and August
7:30 PM
Shawn R. Carrick
Nathan Smithson

Hutchinson, Temple Lodge No. 59


13 Washington Avenue West
Hutchinson, MN 55350
320-587-2619
1st Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Eric Morgando
320-583-0691
Sr. Warden Jerry Hagberg
320-296-3797
Jr. Warden James Summerfield
320-587-3511
Secretary & Treasurer Matthew Butler
320-296-6847
Terry Miller

Sauk Centre, Star in the West Lodge No. 60


6th & Main, Stone Episcopal Church - Mail to PO Box 242
Sauk Centre, MN 56378
4th Tues -
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden James E. Jackson
320-256-2788
Jr. Warden Michael E. Bolz
320-352-6121
Secretary Wayne Thorson
320-352-2472
Kenneth Friese
David J. Dumonceaux

Rockford, Star Lodge No. 62


8232 Bridge Street
Rockford, MN 55373
2nd Thursday (b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Jeffrey Towers
612-839-0788
Jr. Warden & LEO Scott Hughes
612-978-2473
Secretary Erik S. Sorenson
763-639-9993
Donald J. Nolley
Michael A. Hilgert

Fairmont, Chain Lake Lodge No. 64


204 Downtown Plaza
Fairmont, MN 56031
507-238-2024
3rd Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Allen T. Peterson

Farmington, Corinthian Lodge No. 67


326 - 3rd Street
Farmington, MN 55024
651-463-7325
1 & 3 Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Shawn R. Carrick
Jason T. La Voi

Rushford, Mystic Star Lodge No. 69


210 South Mill Street
Rushford, MN 55971
1st & 3rd Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Derek Berg
507-458-3775
Jr. Warden Maynard LaFleur
507-458-6569
Secretary Roger Anderson
253-320-4187
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Paynesville, Paynesville Lodge No. 71


111 Washburne Avenue, PO Box 35
Paynesville, MN 56362
320-243-3960
2nd Saturday -
8:30 AM
Donald J. Nolley
Robert W. Holly

LeRoy, Eureka Lodge No. 75


Main St
LeRoy, MN 55951
1st Tues. -
7:30 PM
Officers:
Master Issac T. Soltau
507-259-0775
Sr. Warden Kyle R. Rosedahl
507-259-9403
Secretary Jason H. Soltau
507-324-5781
Shawn R. Carrick
Kirk C. Kottschade

Waseca, Tuscan Lodge No. 77


831 - 3rd Ave Ne
Waseca, MN 56093
2 & 4 Thurs -
6:30 PM
Officers:
Master Roy Srp
507-521-1185
Sr. Warden Kevin E. Clemons
507-461-2388
Jr. Warden Gordon J. Oslund
507-521-1354
Shawn R. Carrick
Michael Donahue

Duluth, Palestine Lodge No. 79


4 West Second Street
Duluth, MN 55802
218-722-4553 ext 29
1 & 3 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Adam Lang
218-349-6215
Jr. Warden Joby D. Furo
218-340-6914
Secretary Nicholas D. Rogers
415-988-5404
Chaplain Charles Korsch
218-728-1576
Bruce A. Carson
David P. Sarazin

Alexandria, Constellation Lodge No. 81


205 - 6th Ave East
Alexandria, MN 56308
320-763-3177
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Loren Van Wyck
320-283-5006
Jr. Warden Edward Potts
612-418-8563
Secretary Wayne E. Becker
320-808-8445
Kenneth Friese
David J. Dumonceaux

Kasson, Hurum A'Bi Lodge No. 83


11 Fifth Street West, Mantorville
Kasson, MN 55955
507-634-7564
4th Wed.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Paul C. Himmler
Charles S. Brust

Money Creek, Orient Lodge No. 84


218 South Sherman - Money Creek
Money Creek, MN 55943
1 & 3 Tues (a,f) - (a) except July and August (f) Except December, January and February
7:00 PM
Officers:
Master Thomas L. Johnson
507-896-4900
Sr. Warden Arden R. Hargrove
507-896-3201
Jr. Warden & LEO Scott Maynard
507-896-4029
Secretary & Treasurer C. Bryan Forsyth
507-896-2252
Shawn R. Carrick
Scott Banicki

Litchfield, Golden Fleece Lodge No. 89


18 East Third Street
Litchfield, MN 55355
320-693-8213
2 & 4 Thurs.(b) - (b) Except June, July and August - only 4th Thursdays in summer & only 2nd Thursdays in November and December
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden William O. Hicks
320-593-2760
Jr. Warden James Ellingson
320-699-0317
Secretary David H. Lindberg
320-693-3734
Terry Miller

Redwood Falls, Antiquity Lodge No. 91


200 South Lincoln Street
Redwood Falls, MN 56283
507-637-8448
3 Wed.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master & LEO Karl Ramey
507-644-2350
Sr. Warden Mark R. Parker
507-644-3230
Jr. Warden H. Lee Schrank
507-430-2656
Secretary & Treasurer Steven R. Whittet
507-641-3216

Princeton, Fraternal Lodge No. 92


101 North 6th Avenue
Princeton, MN 55371
763-389-1043
2nd Wed. - now meeting year around 5/23/2002
7:30 PM
Officers:
Master Daniel P. Pence
763-389-4302
Sr. Warden Bradley Brown
763-389-1343
Secretary Brian R. Sjoberg
320-630-5760
Joseph S. Kivens
Roger L. Putnam, Sr.

Osseo, Sherburne Lodge No. 95


214 Central Avenue
Osseo, MN 55311
763-441-1323
1 & 3 Tues. - Mailing address: 19120 Freeport Street NW #6 Elk River, MN 55330; meeting at 10990 95th NE in Otsego; dinner at 6pm, with the stated communication beginning at 7pm -
7:00 PM
Officers:
Master Dennis P. Niles
763-227-7685
Sr. Warden Steven Walker
612-803-0533
Jr. Warden Kyle Scott
763-218-7446
Donald J. Nolley
Philip P. Carlson

St. James, Libanus Lodge No. 96


606 1/2 First Avenue South
St. James, MN 56081
507-375-4842
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Paul Bolin
507-375-5623
Jr. Warden Creig A. Noren
507-514-3590
Secretary Robert R. Wright
507-375-4015
Allen T. Peterson

Windom, Prudence Lodge No. 97


944 - 4th Avenue
Windom, MN 56101
507-831-3108
3rd Thurs -
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden David J. Carroll
507-822-4866
Jr. Warden Mitchell Voehl
712-330-7005
Allen T. Peterson

New Ulm, Charity Lodge No. 98


13 1/2 N. Minnesota Street
New Ulm, MN 56073
507-354-5417
2nd Sat.(b) - (b) Except June, July and August
8:00 AM
Officers:
Master Dustin Hagen
507-404-1136
Sr. Warden Stephen J. Larson
507-354-6408
Secretary & Treasurer Patrick O. Kearney
507-354-8836
Shawn R. Carrick
Nathan Smithson

Fergus Falls, Corner Stone Lodge No. 99


105 1/2 West Lincoln Avenue - PO Box 267
Fergus Falls, MN 56538
218-736-7031
1 & 3 Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Arlyn J. Hustad
218-264-8662
Jr. Warden Danny Evans
218-731-4462
Secretary Norman Kolstad
218-731-6790
Kenneth Friese
Matt Voulgarakis

Brainerd, Aurora Lodge No. 100


205 1/2 So. Sixth St. - PO Box 81
Brainerd, MN 56401
218-829-1686
2 & 4 Tues - Dinner at 6:00,Lodge at 7:00 pm
7:00pm
Officers:
Master Justin Knippel
218-330-5591
Jr. Warden James Chandler
320-260-3116
Kenneth Friese
Ronald L. Burnard

Worthington, Fraternity Lodge No. 101


925 Second Avenue
Worthington, MN 56187
1 & 3 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden & Leo Maynard L. Townswick
507-372-2325
Jr. Warden Shawn Gerdes
Allen T. Peterson

Lake Crystal, Bethel Lodge No. 103


122 S. Main
Lake Crystal, MN 56055
3rd Thurs. -
7:00 PM
Officers:
Shawn R. Carrick
Nathan Smithson

Willmar, Sharon Lodge No. 104


328 SW 5th Street
Willmar, MN 56201
320-235-1210
2 & 4 Wed.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Terry Miller

Detroit Lakes, Mt. Tabor Lodge No. 106


517 North Washington
Detroit Lakes, MN 56501
218-847-8333
4th Tues. -
7:00 PM
Kenneth Friese
Matt Voulgarakis

Montevideo, Sunset Lodge No. 109


1403 E. Black Oak Ave.
Montevideo, MN 56265
320-269-9875
3rd Monday (b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master Everett H. Bain
320-269-8628
Sr. Warden John P. Givan
320-269-8217
Jr. Warden Ralph N. Lunde
320-269-6328
John P. Givan

Pickwick, Pickwick Lodge No. 110


County Road 7
Pickwick, MN 55987
2 & 4 Tues. (a) - a) except July and August
7:30 PM
Charles S. Brust
Roger Anderson

St. Louis Park, Khurum Sunlight Lodge No. 112


6509 Walker Avenue
St. Louis Park, MN 55426
763-927-8029
4th Tues.(p) - (p) 2nd Tuesday in December only
7:30 PM
Donald J. Nolley
Lee A. Dorholt

Excelsior, Excelsior Lodge No. 113


249 Water Street
Excelsior, MN 55331
952-474-7778
1 & 3 Mon.(i) - (i) Except June, July and August - 1st Monday only in Sept.
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Larry L. Erickson
763-476-6488
Jr. Warden Ryan Wolbeck
320-260-8513
Secretary Steven R. Maslonka
952-492-6271
Donald J. Nolley
Christopher Wendover

Luverne, Ben Franklin Lodge No. 114


123 North Freeman
Luverne, MN 56156
1st Thurs (a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden & LEO Roger H. Hansen
605-338-3560
Jr. Warden, Secretary & Treasurer Timothy G. Gust
507-220-3396
Allen T. Peterson

St. Paul Park, Newport Lodge No. 118


644 West Broadway
St. Paul Park, MN 55071
651-494-8538
2nd Mon. (a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Joseph S. Kivens
Mark E. Dreyer

Marshall, Delta Lodge No. 119


204 Mustang Trail
Marshall, MN 56258
507-532-5587
1 & 3 Thursday (b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Aaron Hess
507-532-7267
Sr. Warden John J. Haberman
507-530-4966
Jr. Warden Calvin D. Barnett
507-532-4881
Secretary & Treasurer Dennis K. Rafson
507-532-6565

Blooming Prairie, Prairie Lodge No. 123


127 Third Avenue SE
Blooming Prairie, MN 55917
2nd Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Master Jeff A. Gwilt
507-456-1504
Sr. Warden James G. Gwilt
507-583-7686
Jr. Warden Davin T. Johnson
507-583-7059
Secretary Marvin R. Ingvaldson
507-390-4927
Shawn R. Carrick
Michael Donahue

Osseo, Northeast-Winslow Lewis Lodge No. 125


214 Central Avenue
Osseo, MN 55311
763-315-3580
1 & 3 Mon.(q) - (q) June, July and August, 3rd Monday in Sept. only
7:00 PM
Officers:
Master Leslie J. Whetham
651-269-9777
Sr. Warden Dayton L. Berg
320-358-3768
Donald J. Nolley
Philip P. Carlson

Moorhead, Moorhead Lodge No. 126


1815 11th Street North
Moorhead, MN 56560
218-287-2763
2 & 4 Thurs (b) - (b) except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Jason Vollmer
701-238-8866
Jr. Warden Blane M. Hoffman
701-541-7064
Secretary Shane W. Granzow
218-233-3456
Kenneth Friese
Matt Voulgarakis

Benson, Swift Lodge No. 129


1430 Utah Ave (basement)
Benson, MN 56215
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Douglas E. Pamp
Charles L. Anderson, Jr.

Morris, Golden Sheaf Lodge No. 133


500 Atlantic Ave.
Morris, MN 56267
320-589-4843
1 & 3 Tues. (b) - (b) Except June, July and August
6:30 PM
Officers:
Jr. Warden Joshua Olson
763-258-3638
Secretary Michael Odello
320-589-9959
Kenneth Friese
David J. Dumonceaux

Buffalo, Nelson Lodge No. 135


122 Central Avenue
Buffalo, MN 55313
763-458-3399
2 & 4 Tues.(a) -
7:00 PM
Officers:
Master Paul Thomas
612-802-1323
Sr. Warden Clint E. LaFave
612-702-0886
Jr. Warden Myron Crawford
763-682-5189
Secretary Jason Lang
763-458-3399
Donald J. Nolley
Christopher Wendover

Atwater, Orion Lodge No. 138


323 1/2 Atlantic Ave. West
Atwater, MN 56209
1st Thurs. (b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Douglas E. Pamp
Charles L. Anderson, Jr.

Crookston, Crookston Lodge No. 141


112 West Robert Street
Crookston, MN 56716
218-281-3853
2 & 4 Mon.(e) - (e) Except July, August & Sept. -2nd Monday only
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden George E. French
218-281-2016
Jr. Warden Mathew Curry
320-291-4296
Secretary & Treasurer Leo E. Luettjohann
218-281-1561
Kenneth Friese

Canby, Canby Lodge No. 147


135 St. Olaf North
Canby, MN 56220
507-223-7753
3rd Mon. (b) - (b) Except June, July and August
8:00 PM
Officers:
Master Larry J. Grong
605-940-4831
Sr. Warden Jerome Bottelberghe
507-530-2029
Jr. Warden Larry H. Vogt
507-223-7138
Secretary Steven W. Tyykila
651-341-5336
John P. Givan

Pipestone, Quarry Lodge No. 148


106 1/2 Main East
Pipestone, MN 56164
507-825-3558
4th Mon.(a) - (a) except July and August
7:30 PM
Allen T. Peterson

Brownton, Guardian Lodge No. 149


Main Street
Brownton, MN 55312
1 & 3 Wed.(*8) - (*8) Except May thru September
7:30 PM
Terry Miller

Tracy, Tracy Lodge No. 155


324 Morgan
Tracy, MN 56175
507-629-4413
1st Monday - except January and February
7:30 PM
Officers:
Master & LEO Douglas E. Pamp
507-626-0301
Sr. Warden Curtis J. Reinert
507-629-4974
Jr. Warden Kevin B. Vickerman
507-629-3369
Secretary & Treasurer David T. Hicks
507-629-4514

Wadena, Wadena Lodge No. 156


114 1/2 Jefferson Street South
Wadena, MN 56482
218-631-1559
3rd Saturday -
9:30 AM
Kenneth Friese
Matt Voulgarakis

Perham, Perham Lodge No. 157


805 West Main
Perham, MN 56573
218-346-4451
2 & 4 Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master Allen Friese
218-639-9987
Sr. Warden Paul E. Maki
218-640-0803
Jr. Warden Kurtis T. Coe
218-491-4323
Secretary & Treasurer Marvin L. Enslin
218-334-2648
Sr. Deacon Kenneth Friese
218-849-4150
Kenneth Friese
Matt Voulgarakis

Hector, Hector Lodge No. 158


237 S. Main
Hector, MN 55342
320-848-2319
4th Mon. (*9) - (*9) Except June, July, Aug. and Sept
7:30 PM
Officers:
Master & Treasurer Donald K. Silker
320-848-6591
Jr. Warden Leeland Fischer
320-833-5854
Secretary Curtis A. Sampson
320-848-6530
Terry Miller

Crystal, Plymouth Lodge No. 160


5707 W. Broadway
Crystal, MN 55428
763-535-9525
3rd Mon. -
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Justin J. Maas
763-218-5919
Secretary David C. Shaffer
612-522-8028
Donald J. Nolley
Philip P. Carlson

Rush City, Jasper Lodge No. 164


P. O. Box 454 - Fourth Street
Rush City, MN 55069
1st Wednesday - 1st Wednesday of every month. Supper starts at 6:30 pm
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Eric Bauman
651-277-0611
Jr. Warden Andrew Smuder
320-980-3416
Joseph S. Kivens
Roger L. Putnam, Sr.

Minneapolis, Minnehaha Lodge No. 165


5149 Bloomington Avenue South
Minneapolis, MN 55417
612-722-3103
1st Wed. -
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Foster D. Solem
952-412-7166
Jr. Warden Daniel M. Fiskum
763-545-3398
Secretary Mark Hailer
651-322-1302
Donald J. Nolley
Kris W. Pich

White Bear Lake, Garnet Lodge No. 166


4923 Stewart Avenue
White Bear Lake, MN 55110
651-426-4743
2nd Monday (a) - (a) except July and August
7:00 PM
Joseph S. Kivens
Steven D. Keister

Minneapolis, Braden Lodge No. 168


920 Lowry Ave NE #4
Minneapolis, MN 55418
651-558-6846
1 & 3 Thurs.(r) - (r) 3rd Thursday only in July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Matthew Gallagher
612-730-0203
Jr. Warden Brian S. Silverain
651-470-3679
Secretary Erick E. Crail
651-558-6846
Donald J. Nolley
Kris W. Pich

Glenwood, Valley Lodge No. 174


133 E. Minnesota Avenue
Glenwood, MN 56334
320-634-3351
1 & 3 Thurs (b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Kenneth Friese

St. Louis Park, Templar Lodge No. 176


6509 Walker Street
St. Louis Park, MN 55426
612-247-1313
2nd Monday - dinner at 6:00 meeting at 7:00 pm
7:00pm
Officers:
Donald J. Nolley
Terrance M. Schaffer

Cloquet, Dalles Lodge No. 181

Cloquet, MN 55720
218-879-8440
2nd Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:30 PM
Officers:
Sr. Warden Gerald R. Thompson
218-260-3886
Jr. Warden Taylor Meyer
Secretary David P. Sarazin
218-348-2633
Bruce A. Carson
David P. Sarazin

Annandale, Fairhaven Lodge No. 182


41 Cedar Street E.
Annandale, MN 55302
3rd Wed.(d) - (d) Except January, February and March double check (*15) 3rd Tuesday only June, July and Aug.
10:00 AM
Lee A. Dorholt
Vernon Schwalbe

Park Rapids, Shell Lodge No. 184


602 South Main Street
Park Rapids, MN 56470
1st & 3rd Tues.(z) - (z) Except Jan. and Feb.
7:00 PM
Officers:
Master William G. Buggert
218-732-0205
Sr. Warden Bill J. Funk
218-732-9681
Jr. Warden Colin B. Perry
218-732-3205
Secretary Roger L. Aukes
218-732-3855
Kenneth Friese

Duluth, Ionic Lodge No. 186


4 West Second Street
Duluth, MN 55802
218-722-4553
2 & 4 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Sr. Warden Ryan L. Hardin
218-310-5713
Jr. Warden George H. Palo
715-349-5645
Bruce A. Carson
Alan Mackenzie

Minneapolis, Arcana Lodge No. 187


920 Lowry Avenue NE
Minneapolis, MN 55413
612-789-2280
2 & 4 Mon. -
7:30 PM
Officers:
Donald J. Nolley
Kris W. Pich

Two Harbors, Fortitude Lodge No. 188


631 Second Avenue (e-mail: thlodge188@gmail.com)
Two Harbors, MN 55616
1 & 3 Mon.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master Mitchell Houle
218-834-2035
Sr. Warden Benjamin Peters
218-213-3176
Jr. Warden Ryan Olmstead
Bruce A. Carson
Alan Mackenzie

Wheaton, Traverse Lodge No. 189


5th Street N.
Wheaton, MN 56296
2nd & 4th Tues.(b) - (b) Except June, July and August
7:00 PM
Officers:
Master Kenneth L. Bjornson
320-563-4458
Sr. Warden David E. Alberts
320-325-5138
Jr. Warden Gerald C. Braaten
320-563-8592
Secretary Eric L. Bigelow
320-808-3116
Kenneth Friese
David J. Dumonceaux

South St. Paul, Mizpah Lodge No. 191


445 2nd Avenue South (Croatian Hall)
South St. Paul, MN 55075
651-451-1048
1st Tues.(a) - (a) Except July and August
7:30 PM
Officers:
Master Nick Casci
651-399-8256
Sr. Warden Jeff Powers
612-201-7070
Jr. Warden Scott W. Rich
612-281-6329
Secretary Donald J. Stahl, Jr.
651-233-3618
Sr. Steward Peter J. Lokhorst
651-455-1890
Joseph S. Kivens
Mark E. Dreyer

Duluth, Euclid Lodge No. 198


4 West Second Street
Duluth, MN 55802
218-722-4553 ext 28
2 & 4 Wed.(a) - (a) except July and August
7:00 PM
Officers:
Master George P. Downs
218-349-9882
Sr. Warden Drew A. Valle
218-310-8051
Secretary Alan Mackenzie
218-428-4698
Bruce A. Carson
David P. Sarazin

Slayton, Murray Lodge No. 199


2744 Broadway
Slayton, MN 56172
507-836-8880
1 & 3 Thurs.(b) - (b) Except June, July and August or (b-2) Except June, July and August 1st Tues. only double check
7:30 PM
Officers:
Master Steven T. Webb
507-425-2990
Sr. Warden James S. Voges
507-836-8629
Jr. Warden Hubert L. Sandmann
507-836-6620
Secretary Timothy Lange
507-836-6619
Allen T. Peterson